Dřevěné podlahy

Dřevo je přírodní a tudíž pro člověka blízké. Opravdovost materiálu při pohledu i doteku, příjemná vůně dřeva a užitné vlastnosti přesvědčí při výběru podlahy mnoho majitelů rodinných domů i přes vyšší cenu dřevěné prkenné podlahy.

Výhody dřevěných podlah

Dřevěná podlaha z masivu je:

- teplá

- voňavá

- přírodní

- nehlučná

- krásná a komfortní

- schopna renovace a přebroušení cca 10 kráta vydrží Vám klidně 100 let

 

Nevýhody dřeva

Zákazníci dávají často přednost kvalitě a atmosféře přírodního dřeva před ostatními podlahovinami a to i za cenu nevýhod:

- dražší montáž

- dražší než umělé materiály

- náročnější péče i počáteční povrchová úprava

- dřevo pracuje a mohou se tvořit spáry mezi prkny

- působí větší silou na podkladovou vrstvu

- menší výběr při podlahovém vytápění

- časově náročnější pokládka podlahy

- nehodí se do vlhkého prostředí

 

Podlahové vytápění a dřevo

Dřevo je izolant. Na podlahové vytápění se nehodí dřevo s vysokou hustotou vlákna, tedy buk, jasan a částečně ani javor v selském provedení. Každý výrobce uvádí vhodnost krytiny pro podlahové vytápění. Při tloušťce prken nad 15 mm dochází ke ztrátám tepla a mrhali byste zbytečně energií na vytápění.

Pro podlahové vytápění se z dřevěných podlahových krytin hodí nejvíce třívrstvé podlahy nebo dvouvrstvé podlahy, které jsou stabilnější a pracují méně než masiv. Pro lepší postup tepla je lepší podlahu celoplošně lepit.

Vícevrstvé podlahy, nebo masivní dřevo

Dvouvrstvé a třívrstvé dřevěné podlahy můžete zvolit jako alternativu za dřevěnou masivní podlahu. Jsou méně náchylné na tvarové změny při teplotních výkyvech. Masivní dřevo tvoří nášlapnou vrstvu a dekor podlahy, střední vrstva brání sesychání a tvorbě spár a v případě 3 vrstev slouží dýha jako protitah.

Dřevěná plovoucí podlaha z vícevrstvé krytiny má už z výroby povrchovou úpravu i několik tvrzených vrstev laku, takže se může ihned po položení používat a nemusí se brousit a lakovat jako podlaha z masivního dřeva. Rovněž výška podlahy je nižší než v případě prken z masivu.

Dřevěná masivní podlaha znamená ale komfortní bydlení a kdo touží po unikátní podlaze nebo potřebuje extrémní zatížení, volí raději podlahu z masivního dřeva.

Plovoucí, nebo neplovoucí

Dřevěná plovoucí podlaha není spojená s podkladem, a proto je montáž podlahy snadnější a rychlejší. Obvykle se jako plovoucí pokládají vícevrstvé dřevěné podlahy do tloušťky 15 mm.

Lepení k podkladu nebo upevnění na rošty doporučujeme u podlah z masivního dřeva. Dřevo pracuje a má velkou sílu, takže při plovoucím položení by se projevily objemové změny a vytvořily se větší spáry. Vyrábí se pouze několik masivních podlah určených k plovoucímu položení.

Povrchová úprava

Plovoucí podlahy a parkety mívají několik vrstev tvrzeného laku. U neošetřených krytin si můžete vybrat mezi lakem, olejem, případně voskem.

 - Lakovaná podlaha se lépe udržuje, čistí a odolává vlhkosti. Můžeme použít lesklý, ale i matný lak pro přirozenější vzhled. Při poškrábání se musí podlaha přebrousit a celá přelakovat.

- Olejovaná podlaha má přirozený sametový vzhled a vypadá jako dřevo bez povrchové úpravy. Oproti lakované se musí jinak ošetřovat. Škrábance se dají opravit lokálně.

Jaké dřevo zvolit

Oblíbené jsou dubové podlahy a mezi další materiál pro dřevěné podlahy patří jasan, javor, borovice, olše, akát, třešeň a bříza. Stále častěji se objevují exotické druhy dřeva.

Ceník dřevěné podlahy

Nejlevnější podlahy s krájenou dýhou, rustikální kvality, stojí kolem 600 Kč / m2 bez DPH. Cena podlah výběrové jakosti, s dýhou z exotických dřevin, se šplhá nad 2.000 Kč / m2 bez DPH. Povrchová úprava olejem vychází levněji než lak.

Druhy dřevěných podlah

- Bambusové podlahy

- Masivní podlahy

- Palubky podlahové

- Parkety

- Plovoucí dřevěné podlahy

- Korkové podlahy

- Lino přírodní - linoleum

- Sportovní dřevěné podlahy

- Třívrstvé podlahy


Kontakt

Špitt Jan, DiS.

Čajkovského 45/6
Olomouc
779 00


mob.: +420 724 583 125

IC: 03790088