KLIKY - KOVÁNÍ

  Dveřní kliky jsou naší každodenní součástí a správný výběr typu, designu a materiálu nám může interiér posunout o krok dále. Pokud budeme již od počátku brát dveřní kliku jako moderní interiérový doplněk, tak máme vyhráno. Ač se to nezdá, tak při výběru kliky na dveře určitě narazíte na drobné překážky, které bude třeba vyřešit (rozteč kování, montáž, materiály atd.) Vše co potřebujete vědět pro správný výběr toho či onoho kování najdete u nás v sekci RADY a NÁVODY – s námi máte prostě „kliku“….


ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ – DLE TYPU

Rozetové kování

  Rozetové kování je moderní řešení dveřní kliky, kdy je rozdělen otvor pro klíč od otvoru pro kliku (jinak také rozety). Rozetové kování vyniká širokou škálou designů a provedení. Další veliké plus je systém montáže, kterému se říká „prošroubování“. Tento systém je navrhnut tak, že protilehlé díly rozet se skrz dveře k sobě prošroubují. Tento systém montáže zaručuje především dlouhou životnost a velice kvalitní funkčnost.
Štítové kování

Štítové kování je provedení dveřní kliky kdy otvor pro klíč je vyražen ve spodní části štítu a otvor pro kliku je vyražen v horní části štítu. Základní rozdíl mezi rozetovým kováním je, že zde musím správně změřit rozteč kliky. U štítového kování je omezenější výběr designů a systém montáže je pouze dvěmi vruty z každé strany – přímo do těla dveří. Tento systém může být po letech (záleží na frekvenci) nedostačující.
MATERIÁLY aneb NĚKDY JE LEPŠÍ SI PŘIPLATIT
U interiérových kliky se můžeme podívat na 3 základní materiály, které se od sebe liší cenou a hlavně použitím. Je důležité vybrat správný materiál, jelikož při nevhodném použití např. hliníkové kliky v exteriéru by Vám vzniklo nemilé překvapení, na které by se samozřejmě nevztahovala ani záruční doba a kliku by také nebylo možné reklamovat.

NEREZOVÉ KLIKY – jsou vyrobeny z nerezové oceli a zaručují dlouhou životnost.
HLINÍKOVÉ KLIKY – jde o měkký materiál, který je ekonomicky dostupný, ale na úkor životnosti.
OSTATNÍ (CHROM, NIKL, BRONZ atd.) – tyto materiály se vyznačují stejnými vlastnostmi jako nerez.


BB – otvor pro pokojový (dozický klíč)
PZ – otvor pro vložkový zámek (FAB)
WC – otvor pro olivu s použitím WC, koupelna (dveře musí být osazeny WC zadlabacím zámkem)
 


Kontakt

Špitt Jan, DiS.

Čajkovského 45/6
Olomouc
779 00


mob.: +420 724 583 125

IC: 03790088